Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Powstaje Nowa Wystawa Główna Muzeum Auschwitz

ps
01-02-2021

Muzeum Auschwitz podpisało umowę z firmą LS Projekt Pracownia Architektoniczna na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy i prac konserwatorskich pierwszych dwóch bloków wystawienniczych oraz projektów wykonawczych w ramach Nowej Wystawy Głównej w Miejscu Pamięci.

 

Blok 9, w którym...
Podpisanie umowy....

Ta część ekspozycji przedstawi doświadczenie obozowe więźniów niemieckiego obozu Auschwitz. - Osią narracji będzie polityka dehumanizacji realizowana przez załogę SS, która z człowieka próbowała dzień po dniu zrobić jedynie numer, depcząc jego godność, zanim go jeszcze nie zniszczyła fizycznie. Ta część wystawy będzie w dużej mierze oparta na świadectwach Ocalałych, na przedmiotach obozowych oraz fotografiach osób osadzonych - powiedziała Ewa Matlak, kierownik projektu Nowej Wystawy Głównej.

Ekspozycja, która będzie prezentowana na parterach bloków 8 oraz 9, ukaże obóz z perspektywy więźnia, który podlega procesowi całkowitego uprzedmiotowienia, wykorzystania jako niewolniczej siły roboczej, doprowadzenia do całkowitego wycieńczenia i w przeważającej większości do śmierci.

Nowa Wystawa Główna zastąpi dotychczasową, która istnieje od 1955 r. Ekspozycja prezentowana będzie na parterach sześciu historycznych bloków byłego obozu Auschwitz I oznaczonych numerami od 4 do 9. Podzielona będzie na trzy części: pierwsza przedstawi obóz jako instytucję państwową nazistowskich Niemiec, cześć druga wystawy ukaże temat Zagłady Żydów, a trzecia część skupi się na losach więźniów obozu koncentracyjnego i pokazaniu zaplanowanej przez Niemców dehumanizacji ludzi.

Wystawa powstaje dzięki finansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.