Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„O Auschwitz” – podcast Miejsca Pamięci

ps
09-06-2021

„O Auschwitz” to tytuł cyklu podcastów przygotowywany przez Muzeum. Pierwsze odcinki są już dostępne na stronie internetowej www.auschwitz.org/podcasty. Podcasty są dostępne w językach polskim i angielskim

 

– Historia obozu Auschwitz jest niezwykle złożona. Łączył on dwie funkcje: obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady. Nazistowskie Niemcy prześladowały w nim różne grupy ludzi, a kompleks obozowy nieustannie rozbudowywał się i przekształcał. W cyklu „O Auschwitz” będziemy mówić nie tylko o szczegółach historii obozu, ale też o różnych obliczach naszej współczesnej pamięci o tym szczególnym miejscu – powiedziała Agnieszka Juskowiak-Sawicka, koordynator projektu podcastów, kierownik E-learningu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Pierwszy podcast poświęcony jest początkom istnienia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. O szczegółach procesu decyzyjnego, który doprowadził do utworzenia obozu, a także o tym, kim byli jego pierwsi więźniowie, opowiada dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum.

Tematem drugiej rozmowy jest medycyna w obozie Auschwitz, o której opowiada Teresa Wontor-Cichy. Lekarze SS zaangażowani byli głównie w przeprowadzane w obozie akcje eksterminacyjne, przeprowadzali selekcje wśród przywożonych do KL Auschwitz na zagładę Żydów, a także wśród chorych więźniów przebywających w obozowych szpitalach, byli obecni przy egzekucjach, a także podpisywali tysiące aktów zgonu więźniów z podanymi fikcyjnymi przyczynami śmierci. Niektórzy przeprowadzali też zbrodnicze eksperymenty.

Trzeci podcast poświęcony jest współczesnej literaturze, która podejmuje temat historii Auschwitz. Autorzy wielu publikowanych obecnie książek umieszczają akcję w realiach obozowych – z bardzo różnym skutkiem. O tym, czy warto sięgać po te książki oraz jak odróżnić literaturę wartościową od mniej wartościowej opowiada Wanda Witek-Malicka.

– Kolejne odcinki będą ukazywały się cyklicznie. Będą to nie tylko rozmowy dotyczące historii obozu, w których ekspertami będą pracownicy Centrum Badań Muzeum, ale też audycje poświęcone różnym zagadnieniom związanym ze współczesnym kształtem pamięci o Auschwitz – podkreśliła Agnieszka Juskowiak-Sawicka.

Podcasty „O Auschwitz” są dostępne na kilku serwisach streamingowych, takich jak Spotify, Google Podcast czy Breaker.