MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Międzynarodowa Konferencja Edukacyjna „Auschwitz – Nigdy więcej! – Czy na pewno?" - 1-4 lipca 2019 r. - rekrutacja uczestników

ps
10-04-2019

„Auschwitz – Nigdy więcej! – Czy na pewno?" ­– to hasło międzynarodowej konferencji edukacyjnej, która od 1 do 4 lipca 2019 r. odbędzie się w Miejscu Pamięci Auschwitz. Tematyka wykładów i dyskusji dotyczyć będzie edukacji w kontekście przeciwdziałania ludobójstwom i zbrodniom przeciwko ludzkości. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

 

Trwa nabór dla biernych słuchaczy. W celu rejestracji prosimy o wypełnienie i odesłanie formularza online.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2019 r. Informacja o wynikach rekrutacji zostanie wysłana do 10 maja 2019 r. Uczestnicy zostaną wybrani na podstawie przedstawionej motywacji. Organizator opłaca zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych oraz wyżywienie. Uczestnicy pokrywają koszty transportu.

W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem:

– Od dziesięcioleci wsłuchujemy się w słowa świadków historii, którzy przekazują nam ogromną wiedzę dotyczącą swoich tragicznych osobistych doświadczeń. To wielki przywilej, ale i wielka odpowiedzialność, bowiem to my jesteśmy dziś odpowiedzialni za przekazywanie ich opowieści i ich przesłania dla świata – aby taka zbrodnia nigdy więcej się nie powtórzyła – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, które organizuje konferencję.

­– Jednak wydarzenia XX i XXI w. boleśnie unaoczniają nam, że Auschwitz nie był ostatnią straszną zbrodnią dokonaną w imię ideologii nienawiści. Cel, który realizuje Muzeum, nie został osiągnięty i to powinno być dla nas przedmiotem pogłębionej refleksji. Często przychodzą mi na myśl słowa Profesora Władysława Bartoszewskiego odnoszące się do efektów starań ocalałych o zachowanie pamięci. Mówił on: „zrobiliśmy dużo, ale nie dość”. Dzisiaj widzimy i odczuwamy, jak wiele tego „nie dość” wokół nas i w nas – dodał Kacorzyk.

Wśród najważniejszych pytań stawianych przez organizatorów konferencji są:

- Jak powinniśmy edukować, żeby zapobiegać zbrodniom i ludobójstwom?
- Czy edukacja jest jedną z metod przeciwdziałania zbrodniom przeciwko ludzkości?
- Czy uczymy się czegoś z doświadczenia poprzednich pokoleń lub czy jesteśmy skazani na powtarzanie ciągle tych samych błędów?
- Czy geografia i kontekst kulturowy są przeszkodą w zapobieganiu innym zbrodniom, które dzieją się gdzieś na świecie?

­– Zmierzyć się z tymi fundamentalnymi dylematami chcemy w gronie wybitnych intelektualistów, ocalałych z różnych konfliktów, dziennikarzy, pisarzy, przedstawicieli miejsc pamięci i organizacji międzynarodowych. W naszych debatach będziemy szukać sposobów na to, jak poprzez edukację wpłynąć na świadomość ludzi i – jeśli to tylko możliwe – budować w nich poczucie aktywnej odpowiedzialności za współczesny świat. Mam nadzieję, że dzięki temu jako społeczność będziemy mogli skuteczniej zapobiegać ludobójstwom i zbrodniom przeciwko ludzkości – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

Wszelkie informacje dotyczące możliwości udziału konferencji będą publikowane na stronie internetowej Muzeum. W razie pytań prosimy o

Zobacz program konferencji.

Poprzednia międzynarodowa konferencja MCEAH „Świadomość – Odpowiedzialność – Przyszłość” odbyła się w lipcu 2017 r. Miała ona na celu debatę nad wyzwaniami związanymi z edukacją o Auschwitz i Holokauście, z którymi mierzymy się obecnie i będziemy się mierzyć w przyszłości. Podsumowuje ją specjalna elektroniczna publikacja:


Pliki do pobrania

konferencja_2019_program.pdf
konferencja_2019_program.pdf
Program konferencji
via @auschwitzmuseum" target="_blank">