MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

75. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe

14-08-2016
Około 2 tysięcy osób wzięło udział w uroczystościach upamiętniających o. Maksymiliana Kolbe zamordowanego 75 lat temu, 14 sierpnia 1941 r. , w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.

Wystawa o deportacjach mieszkańców powstańczej Warszawy do Auschwitz w Google Cultural Institute

12-08-2016
72 lata temu, 12 sierpnia 1944 r., do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau dotarł pierwszy transport cywilnych mieszkańców Warszawy aresztowanych masowo po wybuchu powstania i osadzonych w obozie przejściowym w Pruszkowie. Z okazji rocznicy Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście udostępniło nową wystawę w Google Cultural Institute: „Deportacje mieszkańców Warszawy do Auschwitz po wybuchu Powstania Warszawskiego˜”.

Seminarium dla izraelskich edukatorów

11-08-2016
Zakończyło się seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków” zorganizowane przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. W dwunastodniowym seminarium wzięło udział 20 osób z Izraela, które w ramach swojej pracy zawodowej zajmują się historią Zagłady. Wśród nich znaleźli się pracownicy Instytutu Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie, Muzeum Bojowników Getta w kibucu Lochamej HaGeta'ot, Beit Ha-Edut oraz Beit Terezin.

Pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży oraz wizyta Papieża Franciszka w Miejscu Pamięci

04-08-2016
Ponad 155 tysięcy uczestników Światowych Dni Młodzieży zobaczyło w ostatnich dniach tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Najważniejszym wydarzeniem ŚDM w Miejscu Pamięci była obserwowana przez cały świat wizyta papieża Franciszka. Dla wszystkich pielgrzymów spotkanie z autentyzmem poobozowej przestrzeni było niezwykłym doświadczeniem i lekcją historii, natomiast dla Muzeum było to największe organizacyjne i logistyczne wyzwanie w jego prawie siedemdziesięcioletniej historii.

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti

02-08-2016
72 lata temu, w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). Zamordowano wówczas w komorach gazowych blisko 3 tysiące dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu. 2 sierpnia jest w Polsce obchodzony jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Z tej okazji Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przygotowało specjalną wystawę w Google Cultural Institute „Romowie w Auschwitz”.

72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

01-08-2016
W 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, hołd jego bohaterom i ofiarom – w tym prawie 13 tysiącom mieszkańców stolicy deportowanym przez Niemców do obozu Auschwitz, oddał dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński. Punktualnie o godzinie 17.00 – rozpoczynającej powstańcze walki godzinie „W” – złożył on wieniec pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    234