MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

30. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

25-05-2016
Projekty nowej siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, nowe Centrum Obsługi Odwiedzających, a także konserwacja murowanych baraków na terenie byłego obozu Birkenau, to niektóre z tematów obrad Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. 30. posiedzeniu MRO, które odbyło się w Oświęcimiu 24 i 25 maja przewodniczyła prof. Barbara Engelking.

Majowy numer miesięcznika „Oś”. Zapowiedź 76. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz

23-05-2016
Już za miesiąc obchodzić będziemy 76. rocznicę pierwszego transportu Polaków do tworzonego na terenach okupowanej Polski, wcielonych do Trzeciej Rzeszy, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Dzień rocznicy, decyzją Sejmu RP, jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W „Osi” znajdą Państwo program wydarzeń, które odbywać się będą w Oświęcimiu, Harmężach i w Tarnowie.

Złoty pierścionek odnaleziony pod podwójnym dnem po ponad 70 latach

16-05-2016
Kubek z podwójnym dnem i ukrytą wewnątrz biżuterią znaleźli pracownicy Muzeum Auschwitz w jednym z kilkunastu tysięcy emaliowanych naczyń zrabowanych przez Niemców osobom deportowanym do obozu Auschwitz-Birkenau.

To wyglądało jak inna planeta. Wystawa o deportacjach z getta Theresienstadt do Auschwitz.

13-05-2016
Historię deportacji Żydów z getta stworzonego przez Niemców w czeskim Terezinie (niem. Theresienstadt) do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau opowiada nowa wystawa stworzona przez Muzeum w Google Cultural Institute. Jej autorami są dr Maria Martyniak z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz dr Łukasz Martyniak z Centrum Badań Muzeum Auschwitz.

„Szkicownik z Auschwitz” po włosku na turyńskim Salonie Książki

12-05-2016
Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zaprezentowało swoje publikacje na Międzynarodowym Salonie Książki w Turynie, drugich co do wielkości w Europie Targach Książki. Wśród prezentowanych książek jest m.in. włoskojęzyczna edycja „Szkicownika z Auschwitz”.

25. Marsz Żywych

05-05-2016
5 maja na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbył się 25. Marsz Żywych. Kilka tysięcy osób, przede wszystkim młodych Żydów z ponad 40 krajów, ale także duża grupa polskiej młodzieży, przeszło spod bramy „Arbeit macht frei” w byłym obozie Auschwitz I na teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Główne uroczystości odbyły się na pomniku upamiętniającym ofiary obozu położonym w pobliżu ruin komór gazowych i krematoriów II i III.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    228