MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Spotkanie eksperckie w Berlinie o standardach funkcjonowania miejsc pamięci

10-04-2017
"Wyjątkowa uniwersalna wartość Auschwitz. Tożsamość historyczna Europy a granice pars pro toto" — pod takim hasłem 7 kwietnia 2017 r. odbyło się w berlińskim Domu Konferencji w Wannsee spotkanie eksperckie, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele UNESCO, Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, Instytutu Yad Vashem, Fundacji Memoire de la Shoah, International Coalition of Sites of Conscience, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Kwietniowy numer Miesięcznika „Oś”. Dokumenty ze świata sprawców.

09-04-2017
Na okładce kwietniowego numeru „Osi” znajduje się list napisany w kwietniu 1944 r. przez jednego z esesmanów z załogi niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. To pierwszy efekt apelu Muzeum skierowanego do niemieckiej i austriackiej opinii publicznej o przekazywanie dokumentów, zdjęć czy właśnie prywatnych listów związanych z historią załogi SS KL Auschwitz.

II etap polsko-holenderskiego seminarium dla edukatorów

04-04-2017
W dniach 15-19 marca 2017 r. odbył się drugi etap polsko-holenderskiego seminarium dla edukatorów realizowanego w ramach projektu „The Future of Auschwitz and the Holocaust Education in Authentic Memorial Sites”. Wzięli w nim udział nauczyciele, dydaktycy oraz pracownicy muzeów i miejsc pamięci z Polski i Holandii.

XV edycja studiów podyplomowych „Totalitaryzm – Nazizm – Holokaust” rozpoczęta

03-04-2017
Spotkanie z Zofią Posmysz byłą więźniarką niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz rozpoczęło XV edycję studiów podyplomowych „Totalitaryzm – Nazizm – Holokaust”. Nowo przyjęci słuchacze, absolwenci poprzedniej edycji studiów oraz młodzież z oświęcimskich szkół ponadgimnazjalnych mieli wyjątkową okazję do wysłuchania przejmujących wspomnień i doświadczeń obozowych.

„Kobiety w KL Auschwitz” – sesja edukacyjna

24-03-2017
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau organizuje 5 kwietnia 2017 r. sesję edukacyjną pt. Kobiety w KL Auschwitz. W tym roku mija 75 lat od utworzenia w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz obozu dla kobiet.

„Przemysł i Zagłada. Topf & Söhne. Konstruktorzy pieców Auschwitz” – wystawa czasowa w Miejscu Pamięci

22-03-2017
„Przemysł i Zagłada. Topf & Söhne. Konstruktorzy pieców Auschwitz” to tytuł nowej wystawy czasowej w Miejscu Pamięci Auschwitz. Jest ona poświęcona losom firmy z Erfurtu, której inżynierowie zaprojektowali i zbudowali piece krematoryjne w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    243