MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Nasze noce nie należą do nas”. Unikatowa publikacja o snach więźniów Auschwitz

18-02-2016
Ukazanie głębi traumy, wykraczającej zdecydowanie poza historię samego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady to główny cel książki „Sny obozowe w pamięci ocalałych z Auschwitz”. Jej autorem jest dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

Lutowy numer miesięcznika „Oś”. Podsumowanie 71. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz.

17-02-2016
27 stycznia ponad 80 byłych więźniów Auschwitz spotkało się na terenie byłego obozu Birkenau, aby upamiętnić 71. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Nie było „polskich obozów śmierci”. Jest proste narzędzie, by nie powtarzać tego błędu

16-02-2016
Specjalna aplikacja „Remember” ma pomóc w zapobieganiu używania pojęcia „polskie obozy koncentracyjne” lub „polskie obozy zagłady” w 16 językach. Program, który można zainstalować na swoim komputerze wyszukuje fałszywą frazę, podkreśla ją i podpowiada właściwe sformułowanie.

Ucieczki z KL Auschwitz - nowa lekcja internetowa

12-02-2016
„Ucieczki z KL Auschwitz” to nowa lekcja internetowa przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jej autorem jest dr Jacek Lachendro z Centrum Badań Muzeum.

VII Ogólnopolska konferencja „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku” – zaproszenie

10-02-2016
Zapraszamy do udziału w VII Ogólnopolskiej konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku”, która odbędzie się w dniach 24-26 czerwca. Tematem wiodącym będzie w tym roku los dzieci w czasie wojen i konfliktów zbrojnych.

Wyjść naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu. O historii Auschwitz w Rosji.

08-02-2016
Jak zachować pamięć o ofiarach Auschwitz w czasach, kiedy odchodzą ostatni świadkowie? Jakie wyzwania stoją przed edukatorami Miejsca Pamięci? Jak wykorzystywać historyczne fotografie do uczenia o historii obozu? M.in. o tych zagadnieniach opowiadali na wykładach i spotkaniach w Moskwie dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk oraz Paweł Sawicki z Biura Prasowego Muzeum, którzy pojechali do Rosji na zaproszenie Instytutu Polskiego w Moskwie.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    225