MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Seminarium we współpracy z akademickim centrum historii mówionej w Woroneżu

23-04-2019
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście już po raz siódmy we współpracy z Akademickim Centrum Historii Mówionej w Woroneżu zorganizowało seminarium dla nauczycieli i edukatorów z Rosji pt. „Auschwitz – historia i symbolika”. W projekcie, który odbył się między 15 a 18 kwietnia 2019 r. wzięły udział 22 osoby z różnych miast Rosji.

Powstanie nowe Centrum Obsługi Odwiedzających

17-04-2019
Nowe Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz powstanie m.in. dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej oraz wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Właśnie ogłoszono przetarg na głównego wykonawcę projektu „Zwiększenie dostępu do zasobów kultury poprzez rozbudowę trasy zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o przestrzeń poobozową budynków Schlachthaus i Molkerei oraz przebudowę sali kinowej”, który ma zostać ukończony w 2022 r.

U podstaw pedagogiki pamięci Auschwitz i Holokaustu

08-04-2019
U podstaw pedagogiki pamięci Auschwitz i Holokaustu to tytuł nowej publikacji Muzeum Auschwitz. Jest to zbiór artykułów autorstwa polskich badaczy zajmujących się szeroko rozumianą edukacją prowadzoną bezpośrednio w miejscach pamięci, ale także poza nimi (szkoły, uniwersytety). Teksty z dziedzin edukacji, metodologii, filozofii oraz historii zostały zebrane pod redakcją Agaty Czajkowskiej oraz Piotra Trojańskiego.

Seminarium MCEAH na Ukrainie dla polskich nauczycieli i edukatorów

01-04-2019
„Studiowanie Holokaustu dla kształtowania atmosfery tolerancji” to tytuł seminarium adresowanego do polskich edukatorów, które 24-29 marca 2019 r. odbyło się w Dnieprze i w Kijowie. Wzięły w nim udział 22 osoby, nauczyciele i przewodnicy-edukatorzy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Nowe spojrzenie historyków Muzeum na początki obozu Auschwitz

28-03-2019
Początki obozu Auschwitz w świetle materiałów źródłowych, nowa polsko-angielska publikacja Muzeum, opowiada – poprzez analizę niemal 100 archiwalnych dokumentów, w większości nigdzie dotąd niepublikowanych – o genezie obozu Auschwitz oraz pierwszym okresie jego funkcjonowania. Autorami opracowania są historycy Centrum Badań Muzeum: Igor Bartosik, Łukasz Martyniak oraz Piotr Setkiewicz.

„Światło Pamięci” dla Sary J. Bloomfield - dyrektor Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie

04-03-2019
Sara Bloomfield, dyrektor Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, została uhonorowana „Światłem Pamięci” – najwyższą nagrodą Miejsca Pamięci Auschwitz. Wyróżnienie wręczył jej w Waszyngtonie dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.
1    9  10  11  12  13  14  15  16  17    279