MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Historia rotmistrza Witolda Pileckiego pod Brama Brandenburską

19-09-2019
Kilkanaście oryginalnych obiektów oraz kopii dokumentów pochodzących ze Zbiorów Miejsca Pamięci Auschwitz znalazło się na wystawie „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz” przygotowanej w Berlinie przez Instytut Pileckiego.

Międzynarodowa Akademia Letnia w języku niemieckim

30-08-2019
W dniach 17-23 sierpnia 2019 r. odbyła się VII edycja Międzynarodowej Akademii Letniej w języku niemieckim „Auschwitz – historia, pamięć i edukacja”, zorganizowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wzięło w niej udział 17 osób, głównie nauczyciele z Austrii i Niemiec.

Międzynarodowa Akademia Letnia

19-08-2019
W dniach 20-26 lipca odbyła się już siódma edycja Międzynarodowej Akademii Letniej w języku angielskim „Auschwitz – historia, pamięć i edukacja”, zorganizowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

78. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe

14-08-2019
78 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. W rocznicę tego wydarzenia przy bloku 11, w którym mieściło się obozowe więzienie i w którym zabito zakonnika, odprawiono uroczystą mszę świętą. Nabożeństwu przewodniczył abp. Marek Jędraszewski.

Ponad dwadzieścia milionów złotych na rozbudowę Centrum Obsługi Odwiedzających

13-08-2019
Ważne wsparcie finansowe pomoże w rozbudowie infrastruktury obsługi osób odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. Umowę przekazania 5,5 miliona dolarów na ten cel pomiędzy Muzeum a Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation podpisali w Nowym Jorku dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M. A. Cywiński oraz darczyńcy: Ronald S. Lauder i Joel Citron – w imieniu swoim i żony Ulriki. Środki te pozwolą zrealizować jeden z komplementarnych projektów nowego Centrum Obsługi Odwiedzających.

Seminarium MCEAH dla edukatorów i przewodników z Izraela

12-08-2019
19 izraelskich przewodników i pracowników instytucji, które zajmują się tematyką Zagłady, wzięło udział w seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków”, które odbyło się w dniach 28 lipca – 8 sierpnia 2019 r. Jego organizatorem było Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
1    8  9  10  11  12  13  14  15  16    283