MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Fake newsy pojawiają się także w obszarze Pamięci

10-06-2019
W ostatnich miesiącach w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele fake newsów, nieprawdziwych lub zmanipulowanych informacji, a także wiele kłamstw. Ponieważ jednak są one rozpowszechnianie (głównie w Internecie) nie tylko przez anonimowe konta, ale także przez dziennikarzy i osoby publiczne, poniżej przedstawiamy obszerne wyjaśnienia. Dezinformacja i podsycanie emocji nie ma nic wspólnego z godnym upamiętnieniem jakie jest naszym zobowiązaniem wobec wszystkich ofiar Auschwitz.

Kolekcja poruszających rysunków byłego więźnia Jerzego Zielezińskiego w Zbiorach Miejsca Pamięci

03-06-2019
Do Zbiorów Miejsca Pamięci trafił niezwykle bogaty zbiór rysunków autorstwa byłego więźnia Jerzego Zielezińskiego przedstawiających rzeczywistość niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Posiedzenie Rady Muzeum

15-05-2019
Zbliżająca się międzynarodowa konferencja edukacyjna oraz 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz, inwestycje realizowane w Muzeum służące edukacji, obsłudze odwiedzających, konserwacji i bezpieczeństwu, a także rosnąca frekwencja – to najważniejsze z tematów poruszanych na posiedzeniu Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które odbyło się 14 maja 2019 r.

28. Marsz Żywych

03-05-2019
2 maja 2019 roku na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbył się 28 Marsz Żywych. Uroczystość ta przypada zawsze w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa), którego data w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma. W tym roku wzięło w nim udział ok. 10 tysięcy osób z ponad 40 krajów i regionów świata, w tym ponad tysiąc uczniów z polskich szkół.

Nasza odpowiedzialność jest taka sama, jak "nie tak dawno, nie tak daleko". Otwarcie wystawy "Auschwitz" w Nowym Jorku.

01-05-2019
W Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku odbyła się oficjalna inauguracja wystawy „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.” przygotowana przez Muzeum Auschwitz i hiszpańską firmę Musealia. To pierwsza prezentacja tej ekspozycji w Stanach Zjednoczonych. Odwiedzający będą mogli ją oglądać od 8 maja 2019 r. do 3 stycznia 2020 r.

Nabór kandydatów na przewodników

26-04-2019
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau ogłasza nabór kandydatów na przewodników po wystawach i terenach PMA-B we wszystkich językach, poza j. angielskim.
1    8  9  10  11  12  13  14  15  16    279